QlikView technologija

QlikView yra naujos verslo analitikos priemonių kartos atstovas – verslo analitikos priemonių, kurios analizuojamus duomenis saugo išimtinai darbinėje atmintyje (šimtus kartų greitesnėje nei kietieji diskai). Visi analizuojami duomenys yra talpinami tarnybinės stoties ar darbinės stoties darbinėje atmintyje ir tuo būdu duomenų analizė yra atliekama labai greitai. Pasak Gartner analitikų „…Iki 2012 metų, 70%  didžiausių pasaulio kompanijų verslo duomenų analizę atliks, juos pakraudami į darbinę atmintį…“.

Visi jūsų duomenys. QlikView, veikdamas operatyvinėje atmintyje, gali apjungti verslo duomenis iš įvairių šaltinių ir analizuoti juos dideliu našumu, nepriklausomai nuo atskiros tų duomenų šaltinių greitaveikos. Analizės operatyvinėje atmintyje technologija leidžia lengvai analizuoti ir pamatyti kaip skirtingos verslo sritys siejasi ir sąveikauja. QlikView  susieja tarpusavyje duomenis iš bet kokių duomenų šaltinių: tranzakcinių sistemų, tokių kaip Oracle, SAP*, Salesforce.com; tradicinių diskinių analitinių sistemų, tokių kaip Business Objects, Cognos, Hyperion; jūsų specifinius uždavinius aptarnaujančių duomenų bazių, tokių kaip SQL Server, Oracle, mySQL, o taip pat lokalius duomenis, esančius MS Excel ir tekstinėse bylose. Duomenys visada yra lengvai ir greitai pasiekiami, kadangi verslo analitikos duomenys visada laikomi operatyvinėje atmintyje ir tai leidžia išvengti apribojimų, kuriuos turi diskinės verslo analitikos sistemos, pvz. multidimensinės duomenų bazės (OLAP kubai).

Asociatyvinė paieška. QlikView vartotojai gali ieškoti informacijos verslo duomenyse taip, kaip jie mąsto – asociatyviai. QlikView automatiškai sukuria sąryšius tarp duomenų, gautų iš skirtingų sistemų, organizacijų bei regionų. Pavyzdžiui, įmonė, teikianti automobilių nuomos paslaugas, gali pasikrauti aptarnavimo ir automobilių veiklos nuomos istorinius duomenis į QlikView ir akimirksniu matyti sąryšius tarp aptarnavimo įrašų, veiklos nuomos laikotarpių bei automobilio vertės, kas leistų jiems nustatyti, kurie klientai labiausiai linkę nuomotis ir kurie yra pelningiausi.


Vizuali analizė. Vienas galingiausių žmogaus analitinių gebėjimų yra vizualus įvairių verslo analitikos duomenų sąryšių suvokimas. QlikView leidžia vartotojams matyti informaciją įvairių atvaizdavimo objektų – lentelių, grafikų ir diagramų – pavidalu bei realiame laike dirbti su šiais informacijos atvaizdavimo objektais. Spragtelėjus pele bet kurį objektą ar jo elementą, akimirksniu suteikiamas naujas analizuojamų verslo analitikos duomenų pjūvis.


Paprastumas. QlikView asociatyvinės analitikos pagalba galima įžvelgti ir sudėtingesnius sąryšius nei tiesiniai. Niekada anksčiau nematėte ir nenaudojote QlikView aplikacijos? Jūs galite tai pabandyti nuėję į demo.qlikview.com. Per keletą minučių jūs ne tik pamatysite grafikus, diagramas bei skaičius, bet susipažinsite kaip asociatyvinė analitika leidžia jums užduoti bet kokį klausimą, patikrinti bet kokią hipotezę, tyrinėti duomenis norimu kampu ir dalintis atradimais su kitais.

Plečiamumas. QlikView analitika operatyvinėje atmintyje gali būti įdiegta nuo dešimties iki dešimčių tūkstančių vartotojų. Ji gali būti plečiama nuo mažų duomenų rinkinių iki kelių terabaitų, talpinančių milijardus įrašų. QlikView verslo analitikos atmintyje technologija gali imti duomenis iš daugelio šaltinių ir atlikti sudėtingą analizę bei greitai ir patikimai pateikti ją visiems vienu metu prisijungusiems vartotojams.

Trys viename. Klasikinė verslo analitikos sistemų realizacija numato bent tris aktyvius procesus – duomenų pakrovimą, valymą ir transformacijas (ETL), analitinių užklausų vykdymą bei duomenų vizualizavimą. Dažniausiai, kiekvienam šiam procesui yra pasitelkiama specializuota programinė įranga – tuo būdu tenka įsigyti tris produktus, – suderinti trijų gamintojų programinės įrangos sąveiką bei apmokyti informacinių technologijų specialistus juos diegti bei eksploatuoti. QlikView turi visas tris verslo analitikos sistemos komponentes savyje integruotas.

Duomenų saugyklos (duomenų sandėlio) kūrimas yra vienas brangiausių ir susijusių su didžiausia rizika verslo analitikos sistemos diegimo etapų, tapusiu „pražūtingu“ karjeros lūžiu ne vienam informacinių technologijų skyriaus vadovų. Su Qlikview duomenų saugykla nereikalinga…bent jau verslo analitikos sistemos diegimui. Jei kompanijoje yra įdiegtas duomenų saugykla, QlikView gali ją išnaudoti kaip duomenų šaltinį – tačiau, pakartosime – tai nėra būtina. QlikView puikiausiai pasieks kompanijos operatyvines duomenų bazes ir pakraus duomenis į taip vadinamą QlikView „duomenų debesį“, kuriame duomenys saugomi suspausti iki 10-15 kartų.

Duomenų suspaudimas. QlikView naudoja patentuotą asociatyvių užklausų logiką (AQL – Associative Query Logic) ir duomenis saugo, nesukurdamas sudėtingų ir griozdiškų duomenų struktūrų. Perkeliant duomenis iš reliacinių duomenų bazių į QlikView aplikaciją, duomenys normalizuojami, pašalinant besikartojančias reikšmes, todėl kiekviena unikali duomenų reikšmė visam duomenų rinkiniui yra išsaugoma tik vieną kartą ir surandama, naudojant žymeklį (pointer). Pavyzdžiui, jei pirmoje pradinių duomenų eilutėje yra reikšmė „raudonas automobilis“, o antroje – „juodas automobilis“, tuomet QlikView žodį „automobilis“ išsaugo tik vieną kartą. Vietoj antrojo atvejo „automobilis“ sukuriamas skaitiklis, susijęs su specialiuoju žymekliu, nurodančiu šį duomenų lauką. QlikView duomenų valdymo technologija pašalina bet kokį duomenų dubliavimą ir sumažina duomenų apimtis iki dešimties kartų (kuo didesnė duomenų apimtis – tuo didesnis ir suspaudimo laipsnis). Reliacinė duomenų bazė, užimanti 400 MB, dažnai telpa į 4 MB QlikView aplikaciją. QlikView neriboja naudojamų lentelių, laukų, eilučių ir stulpelių skaičiaus. Vienintelis apribojimas yra tas, kad viename lauke negali būti daugiau kaip 2 000 000 000 (tai du milijardai) skirtingų reikšmių.

Neribotos galimybės su 64 – bitų technologija. Lenktynės, kas efektyviau išnaudos 64 bitų technologiją jau vyksta – QlikView atveria naujas veiklos perspektyvas, funkcionalumu lenkdama tokias technologijas kaip OLAP. 64-bitų technologija gali atlikti operacijas su labai dideliais skaičiais. Verslo sektoriuje sunkiai įsivaizduojama, kad tai būtų aktualu – tokios pardavimų apimtys ar apyvartos yra visiškai nerealios, todėl šis funkcionalumas išnaudojamas moksliniuose skaičiavimuose ar kriptografijos programose. Perėjimas prie 64-bitų architektūros ženkliai nepadidina ir procesorių darbo našumo. Operacijų atlikimo požiūriu – netgi priešingai: veiksmai su didesnio ilgio skaičiaus trunka ilgiau. Pagrindinė nauda iš 64–bitų technologijos yra operatyvinės atminties adresacijos erdvės išplėtimas ir neribotos operatyvines atminties panaudojimo perspektyvos. 32-bitų architektūra gali palaikyti iki 4GB darbinės atminties (iš jų taikomajai programai gali būti skirta tik 2 GB), tuo tarpu 64-bitų teoriškai palaiko exabaitus atminties (milijardas gigabaitų), o praktiškai jau dabar galima panaudoti iki 164 GB operatyvinės atminties. QlikView visus analizuojamus duomenis pakrauna į darbinę atmintį, todėl naudojant 64–bitų technologiją nebelieka jokių apribojimų analizuojamų duomenų kiekiui. Dabar didžiausias reliacinės duomenų bazes galima analizuoti tiesiog operatyvinėje atmintyje. Priešingai – 64–bitų technologija nepadidina OLAP funkcionalumo – tradicinio OLAP dienos yra suskaičiuotos. QlikView racionaliai išnaudoja 32 ir 64-bitų architektūras. Papildomų sunkumų nesukelia ir tai, kad, kuriant aplikacijas, paprastai reikia 3–4 kartus daugiau darbinės atminties, nei jas analizuojant. Su QlikView analitines aplikacijas galima paruošti naudojant 64-bitų techninę įrangą ir vėliau naudoti jas 32-bitų platformoje, –  papildomai neinvestuojant į techninę įrangą.

Jokio duomenų struktūrų projektavimo. QlikView naudoja patentuotą asociatyvių užklausų logiką (AQL – Associative Query Logic), leidžiančią integruoti duomenis iš įvairių duomenų bazių iš anksto nenustatant sąryšių. AQL leidžia vykdyti iš anksto (diegimo metu) nenumatytas analitines užklausas, ko neleidžia tradicinė OLAP (OnLine Analytical Processing), priklausanti nuo apibrėžtos duomenų struktūros. Nors duomenų kubai (OLAP) projektuojami nuodugniai išnagrinėjus kompanijos poreikius ir tikėtinas būsimų vartotojų užklausas, tačiau anksčiau ar vėliau iškyla nauji reikalavimai ir tampa būtina perkurti duomenų kubus, pritaikant juos naujai iškilusiems vartotojų poreikiams. Visos pastangos pritaikyti OLAP technologiją kasdieniam kompanijos darbui reikalauja vis didesnių IT skyriaus išlaidų. Naudojant AQL nereikia apibrėžti sudėtingų hierarchijų ar sąryšių – QlikView asociatyviai nustato lentelių sąryšius, todėl leidžia vykdyti neplanuotas analitines užklausas, nesuvaržytas iš anksto sukurtos duomenų struktūros. Galutiniai vartotojai gali patys greitai ir be didelių laiko investicijų sukurti analitikos aplikacijas ir gauti atsakymą į bet kokias užklausas. Tradicinės OLAP priemonės iš anksto sumuoja/agreguoja kaupiamus duomenis, todėl turi ribotas duomenų gręžimo (angl. – drill down) galimybes. QlikView visus skaičiavimus atlieka dinamiškai – realiame laike, o tai reiškia, kad įmanoma duomenis „gręžti“ toje pačioje dimensijų hierarchijoje. Duomenų grupės vertė gali automatiškai „prasigręžti“ į kitą lygį. Pavyzdžiui, 12 mėnesių pardavimų diagramoje

pasirenkama vieno mėnesio periodas, diagrama automatiškai „prasigręžia“ iki keturių to mėnesio savaičių pardavimų. Kai pasirenkama savaitė, pateikiami septynių tos savaitės dienų pardavimai. Kai pasirenkama viena diena, gali būti pateikiami pardavimai, priskirti atskiriems klientams, pardavimo vadybininkų rezultatai ir t.t.